خرید کالا قیمت و خرید بهترین دوچرخه دنده ای حرفه ای دوچرخه شهری دیجی کالا - بازار تهران

وسیله­ای شبیه به موتورسیکلت که بر روی دو عدد چرخ و با استفاده از نیروی انسانی حرکت می­کند دوچرخه نام دارد.

در اواخر قرن هفدهم توسط یک شخص فرانسوی دوچرخه اختراع شد و جزو وسایل نقلیه شخصی پرطرفدار بدون موتور بود.

امروزه نیز به دلیل حفظ محیط زیست و قیمت پایین و مقرون به صرفه آن، استفاده از دوچرخه در کشورهای اروپایی بسیار رواج دارد و به نوعی به یک فرهنگ تبدیل شده ­است. رشته­های ورزشی زیادی نیز با دوچرخه انجام می­شوند.

قیمت و خرید اینترنتی بهترین دوچرخه دنده ای حرفه ای دوچرخه شهری دیجی کالا

معرفی و راهنمایی در خرید دوچرخه

انواع مختلفی از دوچرخه تولید می­شوند که هرکدام ویژگی­ها و کارایی خاص خود را دارند و برای استفاده در مکان­های خاص طراحی و تولید شده­اند. برای خرید دوچرخه بهتر است اطلاعات کافی در مورد مدلهای مختلف داشته باشید تا انتخاب مناسبتری انجام دهید.

انواع مدل­های دوچرخه

دوچرخه­ها به طور کلی به چند گروه بر اساس کارایی آنها تقسیم و طبقه بندی می­شوند.

 

 • دوچرخه‌­های شهری
 • دوچرخه­ های کراس
 • دوچرخه­ های Hybrid
 • دوچرخه­‌های کوهستانی
 • دوچرخه‌های کورسی
 • دوچرخه­‌های جاده‌ای
 • دوچرخه‌های تایم تریال

مدلهای دیگری از دوچرخه به عنوان دوچرخه‌­های BMX که برای استفاده در حرکات نمایشی طراحی می­شوند نیز وجود دارند که که دارای چرخ های پهن و فرمان ۳۶۰ درجه می­باشند.

گروه بندی دوچرخه ­ها بر اساس طراحی آنها

بر اساس شکل طراحی دوچرخه­ها به دو زیر مجموعه تقسیم می­شوند:

 

 • دوچرخه­های Full Suspension
 • دوچرخه­های Hard Tail

در طراحی Full Suspension دو یا سه عدد کمک فنر در قسمت پشتی و جلویی جهت کم کردن اثر ضربات شدید طراحی شده­اند.

بدنه این گروه از دوچرخه­ها که به صورت دو تکه است از یک قسمت مثلثی در بخش جلوی دوچرخه و یک قسمت دیگر در بخش عقب دوچرخه تشکیل می­شود. و بیشتر در مسیرهای کوهستانی کاربرد دارند.

دوچرخه­های Hard Tail با یک کمک فنر یا بدون آن طراحی شده­اند و برای استفاده در مسیرهای هموار مناسب هستند.

برای مسیرهای شهری و هموار به جای هزینه زیاد بهتر است از مدلهای دوچرخه­های Hard Tail خریداری کنید.

گروه بندی دوچرخه­ ها بر اساس کارایی آنها

همانطور که قبلا گفته شد دوچرخه­ها با طراحی و قابلیت­های متفاوتی تولید می­شوند که کاربردهای آن برای مکانهای مختلف است:

دوچرخه شهری:

این دوچرخه­ها برای فضاهای شهری طراحی شدند، بسیار سبک و از جنس آلومینیوم هستند. اصطکاک کمتری با جاده ایجاد می­کنند و چون دنده یا کمک فنر ندارند زاویه بین فرمان و زین آنها با دیگر دوچرخه­ها متفاوت هستند. فاصله بین رکاب و زین نیز بیشتر است و می­توان آن را راحتتر کنترل کرد.

در مسیرهای طولانی می­توانید به پاهای خود استراحت دهید چون اگر رکاب هم نزنید باز هم چرخ بدون درگیری با چرخ دنده­ ها به حرکت خود ادامه می­دهد.

دوچرخه­ های کراس:

دوچرخه­های کراس به صورت اسپرت طراحی شدند و دارای دنده­های سبک، کمک فنر و چرخ­های پهن تر نسبت به دوچرخه­های شهری هستند.

در جاده­های درون شهری و در مسیرهای کمی ناهموارتر نیز می­توان از این دوچرخه­ها استفاده کرد اما برای کوه­پیمایی مناسب نیستند چون در تعداد کمک فنرها و ضخامت تایر با دوچرخه ­های کوهستان متفاوتند.

دوچرخه­ های Hybrid:

دوچرخه‌های هیبریدی از لحاظ کارکرد مشابه دوچرخه‌های کوهستانی و کراس هستند و در باتری و موتور نصب شده با دوچرخه­های دیگر متفاوتند.

برای به حرکت درآوردن آنها علاوه بر رکاب زدن از یک موتور کوچک و باتری شارژی نیز استفاده می­شود تا برای مسیرهای طولانی و سربالایی حرکت با آن آسانتر شود.

 

دوچرخه ­های کوهستانی:

دوچرخه­های کوهستانی برای مسیرهای ناهموار کوهستانی با استحکام و استاندارد طراحی و تولید شده­اند که فلز به کار رفته در آن بسیار مستحکم است.

تعداد کمک فنرها در این دوچرخه­ها بیشتر است و با دنده­های سبک و سنگین در هر مکان و شیبی قابل استفاده هستند.

فاصله بین زین و فرمان کمتر از دوچرخه­های شهری بوده و چرخ­های به نسبت بزرگتری دارند. از دوشاخ چرخ بسیار محکمی در طراحی این دوچرخه­ها استفاده شده تا در مقابل ضربه ­های وارده به چرخ و بدنه دوام بیاورد و عمر طولانی­تری داشته باشد.

دوچرخه ­های کورسی و جاده­ ای:

دوچرخه­های کورسی و جاده­ای شبیه به هم هستند اما در دو گروه جدا از هم تفاوت­هایی نیز با یکدیگر دارند.

دوچرخه­های کورسی فاقد دنده و کمک فنر هستند و جنس فلز آنها سبک­تر از دوچرخه­های شهری و یا کراس است. چرخ آنها بسیار باریک­تر از دوچرخه­های شهری بوده و برای افراد با وزن کمتر سرعت و شتاب بالایی دارد.

برای مسیرهای طولانی و شهری مناسب نبوده و علت آن چرخ­های باریک آنهاست.

دوچرخه­ های BMX:

دوچرخه‌های BMX بسیار حرفه­ای و سبک طراحی شده­اند و مناسب افرادی هستند که تخصصی ورزش دوچرخه سواری انجام می­دهند.

با فرم و چرخ­های کوچکتر نسبت به سایر مدل­ها، فاقد ترمز، دنده و کمک فنر هستند. فاصله زین و فرمان بسیار کم و ارتفاع دسته فرمان با قابلیت ۳۶۰ درجه نیز زیاد است. این قابلیت چرخش برای انجام حرکات نمایشی طراحی شده­است.

دوچرخه­ های تایم تریال:

دوچرخه­های تایم تریال نیز همانند دوچرخه‌های BMX برای مسابقات حرفه­ای دوچرخه سواری کاربرد دارد. بدنه آن کوچک­تر از دوچرخه­های جاده­ای و عمق طوقه­ ی استفاده شده در آنها بیشتر است.

معیارهای خرید دوچرخه

به طور کلی فاکتورهای مهم در هنگام خرید یک دوچرخه عبارت است از:

وزن دوچرخه:

وزن دوچرخه اولین فاکتوری است که باید حتما به آن توجه داشته باشید.

هر چه وزن دوچرخه سبک­تر باشد شتاب و سرعت آن نیز بیشتر است و در مسافتهای طولانی احساس خستگی کمتری می­کنید.

در سالهای اخیر از موادی برای ساخت دوچرخه مثل آلومینیوم، کربن و کروم استفاده می­شود که باعث کاهش وزن تمام شده آن می­گردد. آلومینیوم در بین فلزات سبکتر و ارزانتر است.

ابعاد دوچرخه:

در هنگام خرید باید دوچرخه­ای را با ابعاد متناسب با قد و ابعاد بدن خریداری کنید تا در هنگام استفاده از آن خستگی کمتری ایجاد شود. ابعاد بدنه، فاصله بین فرمان و زین، اندازه تایرها و طوقه از موارد دیگری است که باید به آن توجه کرد.

خرید دوچرخه با ابعاد مناسب رکاب زدن یا کنترل دوچرخه و نشستن را آسان می­کند و مشکلات کمتری در پاها ایجاد می­شود. مخصوصا فاصله زین تا فرمان و ابعاد تایر اهمیت زیادی دارد.

درنتیجه انواع مختلفی از دوچرخه با ابعاد متفاوت برای کودکان، بزرگسالان و افراد بلند قد در بازار موجود است که می­توان متناسب با سن افراد آن را خریداری کرد.

قیمت خرید دوچرخه:

قیمت یک دوچرخه متناسب با مدل، جنس، کارایی و ابعاد متفاوت است و پس در هنگام خرید همه این موارد را درنظر بگیرید و با توجه به مکانی که قرار است از دوچرخه استفاده شود خرید کنید.

امکانات جانبی دوچرخه در قیمت آن موثر است برای مثال اگر سه کمک فنر داشته باشد گرانتر از دوچرخه با یک کمک فنر است. تعداد دنده و ضخامت چرخ­ها هم جزو مواردی است که باعث افزایش قیمت می­شود.

قطعات و لوازم جانبی دوچرخه:

لوازم جانبی، قطعات به کار رفته و کیفیت ساخت باعث ایجاد تفاوتهایی در دوچرخه­ ها می­شود. برای مثال دوچرخه­ هایی دارای ابزارهایی برای تعمیر هستند و برخی دوچرخه­ ها هم بدنه آلومینیومی و برخی دیگر از کروم یا کربن ساخته شده­اند.

دوچرخه­ هایی برای استفاده نیمه حرفه ­ای یا مبتدی تفاوت زیادی با دوچرخه­ های حرفه ­ای و مسابقه ای دارند چون امکانات آنها متفاوت است.

دوشاخ دوچرخه:

دوشاخ قسمت مهمی از دوچرخه است که برای مدلها و کارایی­های مختلف جنس و شکل آن نیز فرق دارد. فشار وارد به چرخ­های دوچرخه و فرمان به طور مستقیم در دو شاخ تاثیر می­گذارد و آن را فرسوده می­کند.

برای مثال دو شاخه استفاده شده در دوچرخه­های Mountain و دوچرخه­های Hard Tail از نظر کیفیت و استحکام متفاوت هستند. در دوچرخه­های بدون کمک فنر یا یک کمک فنر فشار زیادی در تایرهای جلویی وارد می­شود به همین دلیل دوشاخ آن باید مستحکم و مقاوم باشد.

اکثر دوچرخه­ها از دوشاخ آلومینیوم استفاده می­کنند که در مقابل ضربه و فشار مقاوم ضد زنگ است.

دنده ­ای دوچرخه:

در بسیاری از دوچرخه­های حرفه­ای و نیمه حرفه­ای قسمتی به نام دنده برای کنترل قدرت یا سرعت حرکت دوچرخه وجود دارد. دنده­ها با اندازه­های مختلف در مسیر زنجیر قرار دارند که برای تغییر بین این طبقه­ ها سیستمی با استفاده از سیم­های فولادی کار می­کند.

دنده ها به طور مستقیم در مسیر زنجیر قرار دارند و دارای طبق هایی با اندازه های مختلف هستند.

این طبقه ها باعث تغییر در کارکرد دنده ها شده و برای تغییر بین این طبق ها سیستم وجود دارد که با استفاده از سیم هایی فولادی عمل می کند.

معمولا دوچرخه­ ها دارای سه یا پنج دنده هستند که مشابه دنده­های اتومبیل کار می­کنند و باعث شتاب و سرعت حرکت آن می­شوند.

قطعات و لوازم استفاده شده در چرخ دنده­ ای دوچرخه­ های حرفه ­ای و آماتور متفاوت هستند.

ترمزهای دوچرخه:

دوچرخه ­ها معمولا دارای دو ترمز در چرخ جلو و چرخ عقب هستند که به سه گروه لقمه­ ای، صفحه ای مکانیکی و صفحه ­ای هیدرولیکی تقسیم بندی می­شوند.

ترمزهای صفحه­ ای هیدرولیکی سرعت بالایی در عملکرد دارند و فشار کنترل شده­ای را به تایرها، در مقایسه با دو مدل دیگر، وارد می­کنند. اما بخاطر قیمت بالا در تمام دوچرخه­ ها استفاده نمی­شود و بیشتر در دوچرخه­های کوهستانی و حرفه­ای کاربرد دارد تا ایمن­تر باشند.

ترمزهای لقمه­ای تنها با استفاده از دو عدد لقمه لاستیکی در اطراف طوقه دوچرخه عمل توقف را انجام میدهند و ساده­ ترین نوع ترمزها هستند. اما داغ کردن ترمزها در اثر تماس­های شدید و سایش زیاد جزو معایب و عملکرد ضعیف آن است.

در دوچرخه­ های شهری، جاده‌ای و هیبریدی بیشتر از ترمزهای لقمه­ ای استفاده می­شود چون بسیار ارزان­تر است.

ترمزهای صفحه­ای مکانیکی نیز عملکرد خوبی دارند و سرعت توقف آنها بالاست. به گونه ­ای که از دو صفحه متصل به چرخ ها و لقمه­های فشار دهنده در پشت این صفحات تشکیل شده­اند.

در زمان ترمز سیم­ هایی که در بین دسته ترمز و صفحه­ها وجود دارند با ایجاد فشار در لقمه­ ها و صفحه ­ها باعث توقف چرخها می­شوند.

شبیه به ترمزهای صفحه ­ای هیدرولیکی هستند با این تفاوت که در هیدرولیکی از روغن به جای سیم استفاده می­شود. از ترمزهای صفحه­ای مکانیکی در دوچرخه­های هیبریدی و نیمه حرفه ­ای استفاده می­شود.

 

بهترین اسپری تاخیری و حجم دهنده دیجی کالا | بهترین مارک بی بی چک که زود نشون میده | قیمت پارکت ضد آب ترکیه دیجی کالا | شوفاژ برقی پارس خزر دیجی کالا | حراج کاپشن مردانه دیجی کالا | سویشرت زنانه زیپ دار دیجی کالا| قیمت کت و دامن مجلسی ترک | قیمت النگو طلا دیجی کالا | حراج بافت زنانه دیجی کالا | قیمت پرایمر دیجی کالا | گیره مو مجلسی دیجی کالا | کرم موبر تناسلی | ساعت ضد آب دیجی کالا | پلیور پسرانه | اجاق گاز رومیزی ارزان قیمت دیجی کالا | استخر بادی بزرگ | قیمت کت و شلوار زنانه دیجی کالا | ارزانترین پوشک بچه دیجی کالا | تیشرت لانگ دخترانه دیجی کالا | قیمت تلسکوپ دانش آموزی ارزان دیجی کالا | بهترین مارک آرام پز | خرید شومیز ارزان از دیجی کالا | لباس خواب زنانه سایز بزرگ دیجی کالا | پیگیری مرسوله پستی با نام خانوادگی | آموزش خصوصی سئو | حذف اکانت سروش با لینک مستقیم | بهترین مارک بخاری گازی ژاپنی |

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازدید : 375 views بار دسته بندی : راهنمای خرید از سایت دیجی کالا تاريخ : 8 نوامبر 2022 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.